Razem dla turystyki w Euroregionie Beskidy
Miasto Żywiec w partnerstwie z Miastem Frydlant nad Ostrawicą podpisało umowę o dofinansowanie mikroprojektu typu C pn.: „Razem dla turystyki w Euroregionie Beskidy” w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Beskidy Programu INTERREG V-A Republika Czeska-Polska.
Celem projektu jest stworzenie nowego produktu turystycznego w żywieckiej dzielnicy Zabłocie (tj. budowa edukacyjnego placu zabaw przy ul. Łącznej 29 – ogólnodostępnej, atrakcyjnej przestrzeni publicznej, strefa relaksu) służącego rozwojowi turystyki aktywnej i zachęceniu turystów do spędzania czasu w tej części Miasta. Wybrani zleceniobiorcy działań przystosują przestrzeń do nowej funkcji, wykonają roboty przygotowawcze i ziemne, zabezpieczą teren, zakupią i zamontują urządzenia oraz wyposażenie strefy relaksu, siłowni plenerowej oraz edukacyjnego placu zabaw, a także elementy małej architektury tj. ławki, kosze na śmieci, zieleń. Strefa relaksu zostanie zlokalizowana w miejscu dogodnym dla turystów i mieszkańców pogranicza tj. na obszarze sąsiadującym ze szlakami transportowymi (dworzec PKP Żywiec, centrum przesiadkowe, dworzec autobusowy) oraz lokalnymi szlakami pieszymi, którymi można zwiedzać dzielnicę Zabłocie, a także udać się w kierunku centrum Żywca, przez które przbiegają szlaki turystyczne, porwadzące w kierunku Trzebini, a stamtąd w stronę Czech. Dzięki współpracy transgranicznej nowy produkt turystyczny Żywca i oferta turystyczna Frydlantu będą wspólnie promowane po obu stronach granicy.
Ponadto planujemy akcję informacyjno-promocyjną służącą wypromowaniu nowego produktu turystycznego i dzielnicy Zabłocie w Żywcu oraz promocji oferty turystycznej Frydlantu nad Ostrawicą /produkcja kompletu 3 szt. tablic informacyjno-promocyjnych (o nowym produkcie i innych atrakcjach dzielnicy i Żywca): 1 szt. na terenie strefy, 1 szt. w okolicach węzła przesiadkowego, 1 szt. w okolicach ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż Soły, produkcja ulotki informacyjnej o atrakcjach turystycznych Zabłocia i Frydlantu w wersji polskiej i czeskiej, która będzie kolportowana przez Centrum Informacji Turystycznej w Żywcu, Muzeum Browaru i Centrum Informacji Turystycznej we Frydlancie, roll-upy w wersji polskiej i czeskiej, krótki film w wersji polsko-czeskiej promujący nowo powstałą strefę relaksu i inne atrakcje tej dzielnicy Miasta, wykonanie podstrony internetowej, produkcja tablicy informacyjno-pamiątkowej na terenie strefy/
Celem zachęcenia turystów i mieszkańców pogranicza do korzystania z nowego produktu zaplanowano również zajęcia rekreacyjno-ruchowe realizowane przez MOSIR na nowym obiekcie.
Projekt będzie realizowany do 30 listopada 2022 r.
O efektach i prowadzonych działaniach będziemy informować za pośrednictwem podstrony internetowej.
Całkowite wydatki kwalifikowalne dla całego mikroprojektu wynoszą 35 294,00 EUR
- Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego 29 999, 90 EUR czyli 85,00 % z EFRR,
- Budżet Państwa 1 764,70 EUR czyli 5,00 % całkowitych wydatków kwalifikowalnych,
- wkład własny Miasta 3 529,40 EUR
Mikroprojekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska-Polska 2014-2020 oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Beskidy.